Pracovní doba 9:00 - 22:00

Šebestík Ondřej RehabSportMassage

"Uvolnění a relaxace pro vaše tělo"

Lymfatický systém

Lymfatický systém je nepostradatelný pro správnou funkci těla a imunitního systému

Lymfatický systém je nepostradatelný pro správnou funkci těla a imunitního systému. Proto, aby dobře fungoval, je nutný pravidelný pohyb a správná životospráva. Pohyb lymfy je možné podpořit také lymfatickou masáží a nebo pitím bylinných čajů. Zvláště u lidí se sedavým zaměstnáním je potřeba lymfatickému systému pomoci.

Lymfatický systém tvoří lymfatické cévy, uzliny, orgány a vlastní lymfa. Ta má podobu bílé mléčně zabarvené tekutiny a je poháněna pohybem svalů a dýcháním, proto je tak důležitý pohyb. Lymfa je následně vstřebávána do krve.

V případě, že se lymfa v lymfatických cévách pohybuje nedostatečně, dochází k ucpávání lymfatických uzlin, k otokům a k zavodňování. Po určité době se může projevit ve formě "pomerančové kůže" (celulitida)


Lymfa se skládá ze sítě orgánů, cév a tkání, jež spolupracují na ochraně těla před infekcemi a na udržení zdravé rovnováhy tekutin v těle. Mezi hlavní orgány lymfatického systému patří kostní dřeň, brzlík (thymus), lymfatické uzliny a slezina. Lymfatický systém hraje roli také v absorpci tuků a rozpustných vitaminů, aby je mohl přenést do krevního oběhu.

Funkce lymfatického systému

Základními funkcemi lymfatického systému jsou:

  • Sběr nadbytečné tekutiny z tkání těla a její navrácení do krevního oběhu, čímž pomáhá udržovat zdravou hladinu tekutin v těle.
  • Filtrace odpadních produktů a abnormálních buněk z této tekutiny.
  • Absorpce a transport tuků z trávicího traktu do krevního oběhu.
  • Obrana proti infekcím prostřednictvím produkce a uvolňování lymfocytů (typu bílých krvinek) a dalších imunitních buněk, které hledají a ničí cizí látky jako jsou bakterie, viry, parazity a houby.

Léčba onemocnění lymfatického systému

Onemocnění lymfatického systému mohou zahrnovat infekce, autoimunitní stavy, lymfedém (otok způsobený nahromaděním lymfy) a různé typy rakoviny, jako je lymfom. Přístup k léčbě závisí na specifickém onemocnění a jeho závažnosti.

  1. Infekce lymfatického systému jsou obvykle léčeny antibiotiky nebo antivirotiky, v závislosti na typu patogenu.

  2. Autoimunitní onemocnění mohou vyžadovat použití imunosupresiv, které pomáhají snížit imunitní reakce organismu.

  3. Lymfedém je často řešen kombinací fyzických terapií, jako je manuální lymfatická drenáž, kompresní ošetření a cvičení, které pomáhají stimulovat odtok lymfy a snížit otok.

  4. Rakovina lymfatického systému, jako je lymfom, může vyžadovat chemoterapii, radiační terapii, cílenou terapii nebo kombinaci těchto přístupů. V některých případech může být nutná transplantace kmenových buněk.

Mezi možné příznaky problémů s lymfatickým systémem patří:


otoky

únava

přibývání na váze

celulitida

vyšší náchylnost k infekcím


Prevence onemocnění lymfatického systému

I když není možné všechny problémy lymfatického systému zcela předejít, zdravý životní styl může pomoci posílit imunitní systém a snížit riziko vývoje onemocnění. Patří sem pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, dostatečný spánek a vyhýbání se kouření a nadměrnému pití alkoholu. Důležité je také pravidelné lékařské vyšetření, které může pomoci včas odhalit a léčit potenciální problémy.

Vzhledem k složitosti lymfatického systému a rozmanitosti onemocnění, která ho mohou postihnout, je klíčové, aby diagnostiku a léčbu prováděli odborníci ve zdravotnickém zařízení s dostatečnými zkušenostmi a znalostmi v této oblasti.

Mělník, 27601

E-mail
ondrejsebestik@seznam.cz

Telefon
+420 734 368 789

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!